
Pozvani predavači

Aristomenis Exadaktylos (Švicarska)
Dr. Aristomenis Exadaktylos je profesor i predstojnik odjela za hitnu medicinu Sveučilišne bolnice u Bernu (Inselspital). Osnivač je Centra za izvrsnost u hitnoj medicini (CEEM – Centre for Excellence in Emergency Medicine). Dopredsjednik je švicarskog društva za hitnu medicinu i spašavanje s kojim HLZ-Hrvatsko društvo za hitnu medicinu ima sklopljen bilateralni sporazum o suradnji.

Charles Haviland Mize (SAD)
Dr. Charles Haviland Mize je specijalist hitne medicine i izvanbolničke intenzivne medicine te član edukacije specijalizanata na Sveučilištu Yale gdje je i diplomirao. Trenutno radi u Bangladešu u Međunarodnom odboru crvenog križa. Radio je na mnogim projektima u zemljama poput Myanmara i Buthana gdje je uveo zbrinjavanje trauma pacijenata i helikoptersku hitnu medicinsku službu. Dobitnik je više nagrada u zemlji i inozemstvu na svoj nastavni i klinički rad.

Christopher L. Moore (SAD)
Dr. Christopher L. Moore je specijalist hitne medicine koji trenutno radi u Yale New Haven Hospital (YNHH). Osnovao je i vodi Odsjek za hitni ultrazvuk od dolaska na Yale 2002. godine. Profesor je na Sveučilištu Yale. Njegov istraživački interes su dijagnostički testovi u hitnoj medicini, posebno slikovni testovi kao što je ultrazvuk. Uz stručni rad i znanstvenu aktivnost, dr. Moore vodi edukaciju iz područja ultrazvuka uključujući podučavanje studenata medicine, specijalizanata, stipendista i drugog osoblja. Predavao je u inozemstvu u Europi, Kini, Južnoj Americi i Novom Zelandu. Predsjedatelj je Vijeća Yale Point-of-care ultrazvuka (YPUC), multidisciplinarne skupine posvećene poboljšanju kvalitete point-of-care ultrazvuka unutar YNHH.

Martina Pavletić (Hrvatska)
Dr. sc. Martina Pavletić je specijalist internist, subspecijalist nefrolog i intenzivist. Pročelnica je OHBP-a KBC Rijeka. Njezina stručnost i vođenje tima doprinose vrhunskoj organizaciji hitne medicinske skrbi, postavljajući visoke standarde u zbrinjavanju hitnih bolesnika. Autorica je nekoliko znanstvenih članaka te je predsjednica ogranka Rijeka HLZ-Hrvatskog društva za hitnu medicinu.

Ashraf Butt (Irska)
Ashraf Butt je liječnik, vodeći konzultant u hitnoj medicini u HSE RCSI Hospitals group. Direktor je različitih tečajeva (ATLS, ACLS, PALS, BLS) i predsjedavajući Irske fondacije srca. Također, ispitivač je i supredsjednik EMERGE-a, odnosno Refrentne grupe za provođenje europskog specijalističkog ispita iz hitne medicine. Voditelj je radne skupine za europski kurikulum hitne medicine (EM European Training Requirements) te nam je zadovoljstvo da ćemo novosti oko kurikuluma imati priliku čuti iz prve ruke tijekom kongresa.

Anđela Simić (Hrvatska)
Anđela Simić je liječnica, specijalist hitne medicine i sveučilišni magistar. Instruktorica je i voditeljica tečajeva naprednog i osnovnog održavanja života (ALS i BLS), nacionalni instruktor na tečajevima izvanbolničke i bolničke hitne medicinske službe te koautorica priručnika iz hitne medicine. Članica je Sekcije za hitnu medicinu UEMS-a kao i članica radne skupine za izradu kurikuluma (ETR) subspecijalizacije pedijatrijske hitne medicine. Tajnica je HLZ-Hrvatskog društva za hitnu medicinu.

Saša Ignjatijević (Srbija)
Dr. Saša Ignjatijević je specijalista hitne medicine, predsjednik i jedan od osnivača Društva liječnika hitne medicine Srbije. Jedan od osnivača i instruktor PHTLS-Srbija.
Posjeduje višedesetljetno iskustvo u prehospitalnom radu kao liječnik na terenu u Zavodu za hitnu medicinu Niš, a zadnje dvije godine radi u Urgentnom centru Univerzitetskog Kliničkog centra u Nišu. Primarijus od prosinca ove godine. Državni je instruktor i mentor iz područja hitne mediicne.

Murat Ersel (Turska)
Prof. dr. sc. Murat Ersel, dr. med. je profesor hitne medicine na Sveučilištu Ege u İzmiru, Turska. Od 2002. godine radi kao liječnik hitne medicine u različitim ustanovama, a također radi i kao član fakulteta od 2005. na Sveučilištu Ege. Sudjelovao je u razdoblju od 2004. do 2014. tri puta u Odboru EMAT-a (Hitne medicine Turske), bivši je predsjednik Odbora za medicinu katastrofa i Akademije hitne medicine EMAT-a. Trenutno je predsjednik Međunarodnog odbora za hitnu medicinu EMAT-a. Područja njegovog posebnog interesa su kritična hitna pomoć, javno zdravstvo, upravljanje dišnim putovima i digitalna hitna medicina. Oženjen je i otac dvoje djece.

Snježana Benko Meštrović (Hrvatska)
Doc. dr. sc. Snježana Benko Meštrović fizioterapeut je i gerontolog s višegodišnjim kliničkim iskustvom u području kardiorespiratorne fizioterapije. Voditeljica je tima za plućnu rehabilitaciju u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Zagrebu, docent na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci gdje je utemeljila kolegij “Fizioterapija u Jedinici intenzivnog liječenja” i predsjednica Hrvatskog društva za kardiorespiratornu fizioterapiju i NIV. Organizirala je brojne tečajeve iz područja respiratorne fizioterapije i autorica je brojnih članaka i poglavlja u udžbenicima za studente fizioterapije.

Tatjana Rajković (Srbija)
Prim. dr. Tatjana Rajkovic je specijalist hitne medicine od 1999. godine. Nakon višegodišnjeg rada u izvanbolničkomsustavu hitne medicine, trenutno je na poziciji pomoćnice direktora Urgentnog Centra UKC u Nišu. Jedna je od osnivača i podpredsjednica Društva liječnika hitne medicine Srbije te počasna tajnica upravnog odbora EUSEM-a. Ispitivačica je European Board Examination in Emergency Medicine (EBEEM) EUSEM. Radila je na projektima reorganizacije sustava hitne medicine, edukacije kao i izrade nacionalnih vodiča u Republici Srbiji i u regiji.

Ivan Gornik (Hrvatska)
Kontroverzan lik. Specijalist interne i intenzivne medicine, obožavatelj hitne medicine. Pročelnik OHBP-a na Rebru, redoviti profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Predsjednik internističkog društva, predsjednik Mreže za izvrsnost u kliničkoj hitnoj medicini, mentor Studentske sekcije za hitnu medicinu MEF-a. Pokretač Festivala ultrazvuka. Voli pisati radove, ali nema vremena, voli statistiku. Voli raditi s pacijentima. Voli nastavu, kažu da mu to dobro ide. Voli razbijati mitove u medicini, zagovaratelj “no-bullshit” pristupa. Triatlonac, uči francuski.

Ali Kaan Ataman (Turska)
Završio je specijalizaciju hitne medicine na Sveučilištu Dokuz Eylül u Turskoj. Nakon što je radio u raznim bolnicama diljem Turske, trenutno je zaposlen u bolnici za obuku i istraživanje Tepecik u Izmiru. Područja njegova posebnog interesa uključuju upravljanje dišnim putovima u hitnim slučajevima i mehaničku ventilaciju. Tajnik je Radne skupine za dišne putove unutar Društva za hitnu medicinu Turske. Štoviše, aktivno je uključen kao instruktor za tečajeve mehaničke ventilacije u okviru Europskog društva za hitnu medicinu (EUSEM) i kao instruktor za tečaj temeljnih kompetencija hitne medicine (EMCC).

Rachel Liu (SAD)
Dr. Liu trenutačno je direktor edukacije iz područja ultrazvuka (Point of care ultrasound education) na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Yale, SAD. Usredotočena je na izradu nastavnih planova i programa i implementaciju uporabe ultrazvuka u osnovnoj, fizikalnoj i kliničkoj nastavi studenata medicine. Osim toga, ona donosi edukacijske inicijative u podučavanju hitne medicine specijalizanata, stipendista i drugih zainteresiranih. Bila je predsjednica odjela za hitni ultrazvuk Američkog koledža liječnika hitne medicine, predsjednica Akademije za hitni ultrazvuk u Društvu za akademsku hitnu medicinu i predsjednica Društva kliničkih ultrazvučnih stipendija.

Cristiana Baloescu (SAD)
Cristiana Baloescu, MD MPH, docentica je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Yale, SAD, uz stipendiju i edukaciju iz područja ultrazvuka (Point of care ultrasound). Diplomirala je na Geisel School of Medicine u Dartmouthu, specijalizaciju iz hitne medicine odradila je u bolnici Yale New-Haven i Yale School of Public Health. Njezino istraživanje nastoji unaprijediti područje ultrazvuka na globalnoj razini, s posebnim fokusom na proširenje upotrebe ultrazvuka među početnicima uz upotrebu umjetne inteligencije i korištenje ultrazvuka za stratifikaciju kroničnih bolesti u akutnom okruženju. Predsjedavala je organizacijom ultrazvuka u zajednici globalnog zdravlja unutar Američkog instituta za ultrazvuk u medicini (AIUM). Dr. Baloescu također je predana edukaciji o ultrazvuku i pridonijela je mobilnim aplikacijama za ultrazvuk kao što su Bulldog Sonobites i American College of Emergency Physicians Critical Ultrasound Guide te knjigama kao što su Fundamentals of Emergency Ultrasound (McGahan, izdavač Elsevier). Organizirala je ili držala predavanja na nekoliko tečajeva usredotočenih na ultrazvuk u hitnoj medicini u Rumunjskoj, Keniji, Egiptu i Sjedinjenim Američkim Državama. Veseli se posjetu Hrvatskoj – Pula je bila jedno od omiljenih odredišta njezina oca!

Adis Keranović (Hrvatska)
Adis Keranović je specijalist hitne medicine i sveučilišni magistar menadžmenta u zdravstvu. Ima više od 10 godina iskustva rada u svim poljima hitne medicine – u području izvanbolničke hitne medicine, helikopterske hitne medicinske službe te kliničke hitne medicine. Trenutno radi u hitnom prijemu Kliničkog bolničkog centra Zagreb. U svom dosadašnjem radu educirao se izvan granica Republike Hrvatske gdje posebno izdvajamo hitni prijem Sveučilišne bolnice u Bernu, Švicarska te hitni prijem Sveučilišne bolnice Yale New Haven Hospital kao i Sveučilišta Yale, SAD. Polaznik je doktorskog studija Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te vanjski suradnik na nekoliko kolegija.
Instruktor je naprednih mjera održavanja života (ALS) i traume (ETC) Europskog društva za reanimatologiju te nacionalni instruktor iz područja bolničke i izvanbolničke hitne medicine te nacionalni instruktor iz područja zbrinjavanja masovnih nesreća.
Aktivni je član Hrvatskog društva za hitnu medicinu HLZ-a, voditelj radionice na ovom kongresu te predsjednik Organizacijskog odbora.

Slaven Babić (Hrvatska)
Doc. prim. dr. sc. Slaven Babić, dr. med. je specijalist opće kirurgije, ortopedije i traumatologije. Zaposlen u Klinici za traumatologiju KBC Sestre milosrdnice gdje obavlja dužnost pročelnika Zavoda za opću traumatologiju i kirurgiju zdjelice. Docent na Medicinskom fakultetu Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Vodi sekciju za ortogerijatriju Hrvatskog traumatološkog društva.
Tijekom 20godišnje liječničke karijere kiruški se isprofilirao u liječenju gerijatrijske traumatologije, primarnoj, revizijskoj i tumorskog endoprotetici kuka i liječenju koštano-zglobnih infekcija.
U mlađim kirurškim danima je skupljao iskustvo u vodećim europskim ortopedskim i traumatološkim Klinikama u Muensteru, Berlinu i Baselu. Od tih dana do danas, svakodnevno, aktivno sudjeluje u bolničkom zbrinjavanju traumatoloških pacijenata.

Aleksandar Džakula (Hrvatska)
Prof. dr. sc. Aleksandar Džakula, dr. med. rođen je 5. listopada 1973. u Sisku. Diplomirao je i doktorirao na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Završio je specijalizaciju Javnog zdravstva. U području upravljanja u zdravstvenim sustavima usavršavao se u SAD-u i Francuskoj. Zaposlen je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu na Katedri za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite. Profesionalno je usmjeren na područje unapređenja zdravstvene politike te izradu specifičnih studija i intervencija usmjerenih na pitanja prava na zdravlje i dostupnosti zdravstvene zaštite. Objavio je više od pedeset znanstvenih i stručnih radova. Od 2015. godine vodi program operativnih istraživanja i intervencija „Public Health Hub (PUB HUB“) usmjeren na područje optimizacije i unaprjeđenja kvalitete zdravstvene zaštite.

Damir Važanić (Hrvatska)
Dr. sc. Damir Važanić, zamjenik je ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu. Osnivač je Hrvatskog sestrinskog društva hitne medicine u kojem je bio predsjednik u dva mandata. Studij sestrinstva završio je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a diplomski i poslijediplomski doktorski studij na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na poslovnom učilištu Experta završio je Menadžment u zdravstvu. Završio je dodatnu edukaciju iz hitne medicine u Australiji na Melbourne University. Radi i na studiju sestrinstva Hrvatskog katoličkog sveučilišta, a kao vanjski suradnik na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu i Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Član je Ekspertne skupine Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i član je Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske. Sudjelovao je u odgovoru zdravstvenog sustava na velike nesreće i katastrofe. Autor je i koautor nekoliko knjiga, priručnika, stručnih i znanstvenih radova.

Višnja Nesek Adam (Hrvatska)
Prof. prim. dr. sc. Višnja Nesek Adam, dr. med. je specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja, subspecijalist intenzivne medicine i specijalist hitne medicine.
Nakon završene osnovne škole i gimnazije u Zagrebu, 1985. godine upisala je Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i diplomirala 1990. godine. Od 1993. je zaposlena u Klinici za anesteziologiju, reanimtologiju i intenzivno liječenje KB Sveti Duh. Specijalizaciju iz anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja završila je 1999. godine, a od 2009. je specijalist iz uže specijalnosti intenzivne medicine. Od 2014. godine obnaša funkciju predstojnice klinike.
Također je i specijalist hitne medicne od 2011. godine te usporedno obnaša i funkciju Pročelnice Objedinjeng hitnog prijema KB Sveti Duh. Glavni je mentor specijalizantima anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja te hitne medicine kao i član ispitnog povjerenstva.
U nastavno znanstveno zvanje izvanrednog profesora te u zvanje znanstvenog savjetnika u trajnom zvanju izabrana je 2018. godine. Od 2013. sudjeluje u dodiplomskoj i poslijediplomskoj nastavi i aktivno se bavi znanstveno istraživačkim radom te je objavila oko 100 znanstvenih i stručnih radova.
Predsjednica je HLZ-Hrvatskog društva za hitnu medicinu.

Robert Leach (Belgija)
Dr. Robert Leach je izabrani predsjednik Europskog društva za hitnu medicinu (EUSEM), voditelj hitne medicine i prehospitalnog medicinskog tima u bolnici St. John’s u Bruxellesu, predsjednik Etičkog odbora za eksperimentiranje na ljudima u bolnici St. John’s. Belgijski ministar zdravstva ga je imenovao u Društvo liječnika, predstavlja belgijske liječnike hitne pomoći u UEMS-u, član je znanstvenog odbora Belgijskog društva za hitnu medicinu i medicinu katastrofa i upravnog odbora Belgijskog društva liječnika hitne medicine koji predstavlja voditelje hitnih službi.